Preskočiť navigáciu Mapa stránok Prehlásenie o prístupnosti Aktuality

Podujatia

Premietanie v kine Rozvoj Dolná Súča - POZVÁNKA

OZ KINOBUS a obec Dolná Súča Vás pozývajú na

Miesto konania:

Dolná Súča, kultúrny dom, kinosála

Premietanie v kine Rozvoj Dolná Súča - POZVÁNKA

festival filmov, ktorý sa uskutoční v dňoch 1.-2.9.2017 v kinosále KD, teda kino Rozvoj. Vážení občanie prídite si zaspomínať na staré časy, kedy funguvalo premietanie na veľké plátno v kine Rozvoj.

Vstupné je zdarma.

Srdečne Vás pozývame.

Program:

Kinobus Program Dolná Súča

Vstup na všetky akcie festivalu je voľný.

 Piatok, 1. September 2017

 17.00 Kino Rozvoj, Dolná Súča

Tuneback - Matúš Bolka, Pavol Kvasnica, Štefan Čičo / folklórne-softvérová performance

 Jedným z dôležitých spojencov populárnej hudby je technológia Autotune, pomocou ktorej možno korigovať nedokonalý spev, prípadne nosný hlas opulentne ornamentovať. Séria performancií Tuneback (pre dva hlasy, laptop a pedále) po nej siaha, aby skúmala mieru vzájomnej “falošnosti” dvoch odlišných vrstiev spevu akéhokoľvek žánru, potenciál korekcie jednej alebo druhej vrstvy v reálnom čase, ako aj dolaďovaciu spätnú väzbu, ktorej autor konceptu hovorí tuneback. Od prvej štúdie v Haagu, kde Matúš študoval, ubehol takmer rok a maďarské ľudové piesne tentokrát nahradí folklórny materiál z Dolnej Súče v podaní spevákov Pavla Kvasnicu a Štefana Čiča.

 17.30 Kino Rozvoj

Světáci - Zdeněk Podskalský / ČSSR / 1969 / 99 min / 35 mm, česky

 Traja dedinskí fasádnici pracujú v Prahe na rekonštrukcií domu. Zatúžia po nočnom živote v podniku Diplomat Grill, ale po nevydarenej prvej návšteve uznajú, že to vyžaduje odbornú prípravu. Okrem drahých oblekov si zaplatia lekcie spoločenskej výchovy u bývalého učiteľa tanca, ktorý pracuje na ich premene na intelektuálov (Když je mezi třema lidma jenom jeden rozumnej, tak nesmí - nesmí! - dojít k hlasování). Keď uzná, že sú už dostatočne pripravení, vyrazia znovu do Diplomat Grillu, kde natrafia na tri dámy, ktoré prešli podobným kurzom u šatniarky podniku s cieľom ošklbať naivných boháčov (Ale prosím tebe, nebejt tady paní Trčkový, tak si trčela na grafický škole nahá za sedm korun za hodinu - dodneška!).  Rozšafne-intelektuálny večierok môže začať. Vďaka výborným hereckým výkonom, inteligentnému humoru, legendárnym hláškam, dobovým politickým provokáciám  vlastne ani nie je podstatné, ako to dopadne.

 20.00 Kino Rozvoj, Dolná Súča

Satanské tango (Sátántangó) - Béla Tarr / HU / DE / 1994 / 450 min / 35 mm, maďarsky + es

 Podľa rovnomenného románu Lászla Krasznahorkaie natočil Béla Tarr sedem a pol hodiny trvajúce veľdielo Satanské tango. Príbeh hriešnej dediny je rozvrhnutý do dvanástich kapitol, ktoré môžeme rozdeliť na dve polovice, čo odpovedá pravidlám tanga (šesť krokov dopredu, šesť dozadu). Dedina čaká príchod proroka Irimiáša a jeho kumpána Petrina, dej sa odohráva počas dvoch upršaných dní, ale nemá primárnu funkciu narácie - tú preberá štýl. Sám Tarr povedal, že dej nie je podstatný, všetko bolo vyčerpané príbehom Kaina a Ábela, ostatné sú už len variácie na túto tému. Nie je preto dôležité, čo sa v Tarrových filmoch odohráva, ale akým spôsobom je to nakrútené. S kameramanom Gáborom Medvigym vytvoril Tarr nezameniteľný, solitérsky štýl, ktorý si v súčasnej kinematografii vyslúžil množstvo nasledovateľov.

 Sobota, 2. september

 10.00 Dolná Súča, Kino Rozvoj

Futurologický kongres (The Congress) - Ari Folman / Izrael / D / PL / FR / 2013 / 122 min / Mp4, anglicky + cs

 V šesťdesiatych rokoch vyšla v Československu poviedková kniha Stanislava Lema Futurologický kongres. Realita má v jeho poviedke množstvo úskalí, stupňov a konečné rozpoznanie toho, čo je halucinácia a čo realita sa javí ako nemožné. Príchod a využitie virtuálnej reality posúva  Lemovu knihu do úplne iného čítania a je jedným z hlavných autorských prínosov režiséra Folmana.